خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / سئو / بک لینک

بک لینک

ابتدا به تعریف بک لینک میپردازیم و سپس انواع بک لینک را باهم بررسی میکنیم.

بک لینک چیست

بک لینک به مفهوم لینک گرفتن از وب سایتی برای وب سایت دیگر است. موتور های جستجو همچون گوگل از بک لینک به عنوان سیگنالی قدرتمند در رتبه بندی نتایج جستجو خود استفاده می نماید به این دلیل که محتوای لینک شده بسیار ارزشمند بوده و از اعتبار زیادی برخوردار می باشد. بک لینک های با کیفیت به کسب رتبه در گوگل کمک زیادی می نمایند و این تاثیر به اندازه ای است که بر اساس آمار و ارقام حاصل از تحلیل صدها سئو کار در کل جهان، مشخص شده که لینک ها یکی از اصلی ترین فاکتورها در سئو سایت می باشند.

یک مثال برای درک بهتر بک لینیک:

تصور کنید بهزاد یک سایت دارد که مطالبی در مورد بهترین رویداد های ورزشی انتشار میدهد، از طرف دیگر مریم مدیر یک سایت ورزشی دیگر است که مقالات سایت بهزاد به نظرش جذاب است، حالا اگر مریم در مقالات سایت خود به سایت بهزاد لینک دهد(یا به هر کدام از مطالب بهزاد لینک داده باشد) ،در اینجا سایت مریم به سایت بهزاد لینک داده یا به زبان دیگر، بهزاد از سایت مریم بکلینک بدست آورده است.

انواع بک لینک

به شکل کلی دو نوع بک لینک وجود دارد، که هر کدام در مواقعی خاص دارای ارزش و اعتبار بیشتری نسبت به دیگری است.

بک لینک چیست؟

 • بک لینک نوفالو (Nofollow): این نوع بک لینک که از نظر موتور های جستجو نادیده گرفته می شود، از ارزش و اعتبار زیادی جهت سئو برخوردار نمی باشد و فقط لینکی برای اتصال است، اما قادر است به طبیعی جلوه دادن بک لینک های فالو گرفته شده کمک نماید، چرا که اگر سایتی فقط لینک فالو داشته باشد، برای گوگل محرظ میگردد که لینک ها را خریده است.
 • بک لینک فالو (Dofollow): این بک لینک از طریق موتور جستجو نیز دنبال شده و به صورت مستقیم بر رتبه بندی نتایج جستجو موثر است. توجه کنید که چنانچه لینکی نوفالو نباشد به صورت پیش فالو در نظر گرفته می شود از این رو، به قرار دادن کد فالو در تگ <a> نیازی نمی باشد.

در مثال اول:

اگر سایت مریم به بهزاد لینک نوفالو میداد به سئو سایت بهزاد کمکی نمیکرد، اما اگر لینک فالو میداد حتما بهترین کمک را کرده است.

برای درک کامل تفاوت لینک فالو و نوفالو اینجا را بخوانید.

*نکته ای که در مورد لینک های فالو باید به آن اشاره کنیم این است که این لینک ها تا حد زیادی به افزایش رتبه وب سایت شما در نتایج جستجو کمک می کنند. پس در صورتی که بک لینکی از وب سایت های بی کیفیت و اسپم دارید پیشنهاد می کنیم تا آن ها را Disavow نمایید.

کیفیت بک لینک بر چه اساسی تعیین می‌ شود

به صورت کلی، بک لینک با کیفیت از مشخصه‌ های زیر برخوردار است:

اساس تعیین کیفیت بک لینک

عوامل تاثیر گذار بر کیفیت بک لینک

 • لینک فالو باشد نه nofollow
 • در بین محتوای وب سایت منبع جای گرفته باشد
 • انکر تکست یا به عبارتی متن لینک به طور کاملا طبیعی به نظر برسد.
 • سایت لینک دهنده چقدر بزرگ باشد
 • سایت لینک دهنده به سایت گیرنده مرتبط باشد

ویژگی سایتی که برای گرفتن بک لینک مناسب است

اگر سایت که میخواهید از آن لینک بگیرید ویژگی های زیر را داشته باشد، سایت مناسبی برای لینک گرفتن است.

سایت خوب برای بک لینک

سایت مناسب برای بک لینک گرفتن

 • تناسب و ارتباط بک لینک

منبعی که از آن بک لینک دریافت می کنید به اندازه خود بک لینک دارای اهمیت است. در حقیقت، گوگل با هوش تر از قبل شده است و دوره دریافت بک لینک از ‌سایت ‌های غیر مرتبط و همچنین نشستن به امید این که جایگاه بالاتری را در نتایج جستجو کسب نمایید، تمام شده است. برای مثال، چنان چه در زمینه طراحی وب در حال فعالیت هستید، لینک مرتبط لینکی می باشد که از ‌سایتی دریافت کرده ‌اید که موضوع آن با طراحی وب سایت و زیر ساخت‌های آن همخوانی داشته باشد (به عنوان مثال سئو و …) و نه ‌سایتی که موضوع آن چیزی همچون باغبانی است.

 • اعتبار سایت

با داغ ‌تر شدن بازار رقابت، تنها داشتن لینک ‌های مرتبط کافی نیست، و شما به داشتن بک لینک از ‌سایت ‌هایی که اعتبار زیادی دارند و یا ‌سایت ‌هایی که گوگل به دلیل ارزش محتوا و لینک ‌هایش به آن‌ اعتماد دارد، نیاز دارید. برای مثال، شاید وب سایت ‌های خبری معروف به کسب و کار شما ربطی پیدا نکنند، اما اگر از آن‌ها بک لینک دریافت کنید، اعتبار بالایشان بتواند به ‌سایت شما نیز سرایت کند.

 • لینک‌های فالو و نوفالو

بک لینک ‌ها به صورت پیش‌فرض “فالو” می باشند، به این مفهوم که از نظر گوگل دارای ارزش بوده و قادرند بر روی رتبه ‌سایت اثرگذار باشند. از سوی دیگر، لینک ‌های “نوفالو” وجود دارند که گوگل هیچ گونه ارزشی برایشان قائل نیست. لازم به ذکر است که بک ‌لینک ‌های شبکه‌ های اجتماعی، نظرات وبلاگ ‌ها و همچنین بک ‌لینک ‌های سایت ویکی ‌پدیا تماما نوفالو می باشند.

علاوه بر این، گوگل صاحبان سایت ‌ها را اجبار کرده تا با اضافه کردن تگ نوفالو (”rel=”nofollow) به لینک ‌های پولی، همکاری تجاری خود را افشا نمایند. طبیعی است از آن جا ‌که تنها لینک‌ های فالو ارزش ‌سایت منبع را به ‌سایت لینک شده انتقال می ‌دهند، جهت بهبود سئو وب سایت ‌های خود در پی دریافت بک ‌لینک ‌های فالو باشید.

این که تنها لینک ‌های فالو را دارا باشید می‌ تواند از نظر موتور های جستجو غیر طبیعی به نظر برسد. در حقیقت، لینک ‌های نوفالو نیز قادرند به شکل غیر مستقیم بر رتبه شما موثر باشند. برای ‌مثال، یک بک لینک نوفالو از ‌سایتی پر بازدید می ‌تواند شیوه مناسبی جهت معرفی وب سایت تان باشد. در حقیقت، بک ‌لینک نوفالو مناسب یک منبع ارزشمند جهت تولید ترافیک ارجاعی به شمار می رود.

 • محل قرارگیری لینک

لینک ‌های Contextual یا بافتی در حقیقت لینک‌ هایی می باشند که در یک مقاله جاسازی می ‌شوند. ارزش سئوی این نوع لینک ‌ها در مقایسه با لینک ‌های فوتر یا نوار جانبی ‌سایت خیلی بیشتر می باشد، چرا که خواننده علاقه‌ مندی که مایل است اطلاعات بیشتری را کسب کند، قادر است خیلی راحت روی آن‌ ها کلیک نماید و از محتوای مشابه استفاده کند. گفتنی است که این کار موجب کاهش بانس ریت و یا نرخ پرش می ‌شود و از نظر گوگل به مفهوم تناسب ‌سایت تان با محتوا می باشد.

 • انکر تکست

انکر تکست در واقع کلمه یا عبارت قابل کلیکی می باشد که برای لینک دادن از یک صفحه به صفحه دیگر به کار گرفته می شود و می ‌تواند شامل یکی از موارد زیر باشد: (انکر تکست چیست؟)

 • کلمه کلیدی
 • کلمه کلیدی به اضافه متن دیگر
 • نام ‌سایت (متن شامل نام برند)
 • نشانی ‌سایت
 • عبارات کلی همچون “اینجا کلیک نمایید”

از آنجا ‌که کلمات کلیدی انکرتکست بیان کننده موضوع صفحه لینک شده می باشند، لذا این پتانسیل را دارا هستند که تاثیرات قابل توجهی را بر روی رتبه ‌بندی وب سایت شما داشته باشند. البته نکته حائز اهمیتی که بایستی حتما به آن توجه نمایید این است که استفاده بیش از حد و دائمی از عین کلمه کلیدی برای تمامی انکر تکست ها کار صحیحی نیست و باید کاری را انجام دهید که گوگل هیچ‌ زمان با بررسی بک ‌لینک ‌هایتان حس نکند که در پی سوءاستفاده هستید.

روش های ساخت بک لینک

روش های ساخت بک لینک را در زیر به صورت کامل معرفی کردیم:

روش ساخت بک لینک

آموزش ساخت بک لینک

 • لینک سایت تان را در صفحه شبکه های اجتماعی قرار بدهید.
 • از مقالاتی که دارای رتبه بالا در نتایج جستجو هستند به صفحات جدیدتان لینک داخلی بدهید.
 • از ضمایری مثل ارزان ترین، چطور، کجا، بهترین و … به کار ببرید چرا که این مقالات شانس زیادی جهت لینک شدن دارند.
 • کامل ترین مقاله را ایجاد کنید، نگاهی به مقاله های نوشته شده رقبا بیاندازید و مطلبی کامل تر که درخور کاربران باشد، تولید نمایید.
 • با پست مهمان در وب سایت های مرتبط با حوزه فعالیت تان لینک دریافت کنید.
 • با اشخاص فعال در زمینه خود ارتباط ایمیلی برقرار نمایید و از آن ها درخواست کنید که به شما لینک کنند.
 • با اشخاص مشهور در زمینه فعالیت تان مصاحبه کنید.
 • با کمک ابزارهای آنالیز بک لینک همچون Ahrefs رقبایتان را دنبال نمایید و از وب سایتی که لینک دارند، شما نیز لینک دریافت کنید.
 • با صرف هزینه از وب سایت های بزرگ خبری کشور، رپورتاژ آگهی خریداری نمایید.
 • با مقایسه کردن محصولات و خدمات سایر سایت ها، شانس دیده شدن خود را در نتایج گوگل افزایش دهید.
 • در انجمن های اینترنتی عضو شده و با کاربران ارتباط ایجاد نمایید.
 • در وب سایت های پرسش و پاسخ فعالیت نمایید و سوالات کاربران پاسخ دهید.

در انتها اگر میخواهید آموزش کامل تری ببینید به اینجا مراجعه کنید. آموزش ساخت بک لینک

۳ ابزار رایگان جهت ارائه لیست سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند

Google Webmaster Tools:

نخستین ابزار مفید و رایگانی که شما جهت شناسایی بک لینک ها می توانید از آن استفاده نمایید. این ابزار گوگل، بک لینک هایی را در اختیارتان قرار می دهد که وب سایت های پولی که در حوزه بک لینک به شما اطلاعات می فروشند، قادر نیستند ارائه دهند.

نکته: شما قادر خواهید بود با دانلود اطلاعات چند روز متفاوت، اطلاعات زیادی را در مورد بک لینک های وب سایت تان دریافت کنید. در صورتی که نسخه های مختلف وب سایت تان را (با www و یا بدون www ) در گوگل وب مستر تولز ثبت نموده باشید، می توانید اطلاعات کامل تری را در زمینه بک لینک های وب سایت تان کسب کنید.

ابزار تشخیص بک لینک چیست؟

ابزار های تشخیص بک لینک

Majestic:

سایت Majestic یکی از بهترین وب سایت هایی است که خدمات آنالیز و بررسی بک لینک ارائه می دهد. اگر دامین تان را در این وب سایت ثبت کنید، می توانید اطلاعات کامل تر و بیشتری در زمینه بک لینک ها دریافت کنید. این سایت یک مپ هم ارائه میدهد که با مشاهده آن متوجه میشوید رقبای شما در کدام مدل سایت ها بیشتر لینک سازی کرده اند.

RankSignals:

سایت RankSignals کاملا رایگان می باشد و فقط نیاز است در این سایت ثبت نام کنید. شما با استفاده از این سایت هم می توانید بک لینک های هر وب سایتی را مشاهده کنید و هم این که اطلاعات دیگری در مورد بک لینک همچون پیج رنک، عنوان بک لینک و نوفالو بودن لینک کسب کنید. مشاهده و بررسی رتبه الکسا سایت و تعداد بک لینک های هر سایتی را نیز در این سایت می توان مشاهده کرد.

این نوشته بک لینک برای اولین بار ظاهر می شود در سئو ، سئو سایت.

سئو ایران

درباره ی sahifa

مطلب پیشنهادی

خرید اکانت keywordseverywhere

خرید اکانت keywordseverywhere اگر قصد دارید اکانت keywordseverywhere بخرید، شما حتما یک سئو کار هستید و نیاز دارید که در سئو از ابزار های حرفه ای که کمک دست شما خواهد بود، بهره ببرید. مزایای خرید اکا..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.