خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / سئو / سئو Off Page چیست؟

سئو Off Page چیست؟

سئو Off Page چیست؟

همان طور که می‌دانید، سئو (Search Engine Optimization) به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو می‌باشد که طی این فرآیند، رتبه‌بندی سایت‌ها جهت قرار گرفتن در هر موتور جستجو مشخص می‌شود. موتور جستجوی گوگل که پربازدید‌ترین و محبوب‌ترین موتور جستجو در سراسر جهان است، فاکتورهای بسیار مختلفی را در تعیین رتبه هر سایت در نتایج خود مورد بررسی و آزمایش قرار می‌دهد و تمامی این فاکتورها پس از جمع‌بندی در الگوریتم‌های گوگل، تقریبا هر چند ماه یکبار به روزرسانی می‌شوند. در واقع بهینه بودن یک سایت از نظر موتورهای جستجو، توسط شاخص‌های مختلفی تعریف می‌شود که هر یک از آن‌ها به نوعی به سایت شما اعتبار می‌بخشند. به طور کلی تمامی این فاکتورها در هر یک از پروژه‌های سئو به دو دسته سئو داخلی و سئو خارجی سایت دسته‌بندی می‌شوند که هر کدام تکنیک‌ها و استراتژی‌های خاصی را دنبال می‌کنند. در این مقاله که مربوط به علوم پایه سئو و مبانی آن می‌باشد، قصد داریم به آموزش و معرفی مبحث سئو خارجی یا همان سئو Off Page بپردازیم.

Off Page SEO چیست؟

در مقاله سئو On Page یا همان سئو داخلی، به بررسی تمامی عوامل تاثیر گذار و فعالیت‌هایی که در آن بخش باید صورت بگیرد پرداختیم و تکنیک‌هایی کارآمد را در خصوص تولید محتوا، سئو تکنیکال و لینک‌سازی داخلی معرفی کردیم که تقریبا اجزای اصلی سئو داخلی را تشکیل می‌دادند. اما هر چقدر هم که سایت شما محتوای با کیفیتی داشته باشد و عملکرد فنی مطلوبی را دارا باشد، تا زمانی که سئو Off Page آن امتیاز قابل قبول را نگیرد، در رقابت با سایت‌های هم رده خود شکستی قطعی خواهد خورد. Off Page SEO به عنوان یکی از ارکان اصلی سئو سایت، مهم‌ترین آیتمی است که به سایت شما اعتبار می‌بخشد و حتی کیفیت محتوای آن را برای موتورهای جستجو تضمین می‌نماید. سئو آف پیج یا همان سئو خارجی سایت، به مجموعه مواردی گفته می‌شود که در جهت بهینه‌سازی سایت در فضاهایی خارج از وب سایت شما انجام می‌گیرد. مجموع این تکنیک‌ها که در سایت‌ها و دامنه‌های دیگر صورت می‌گیرد، در راستای نشان دادن اعتبار و محبوبیت سایت شما به موتورهای جستجو به کار برده می‌شوند. به زبان ساده هدف اصلی سئو Off Page افزایش سیگنال‌های خارجی سایت به صورت ارگانیک و یا مصنوعی و تبلیغاتی می‌باشد که باعث می‌شود سایت شما به عنوان یک سایت مرجع و معتبر به موتورهای جستجو نشان داده شود. سئو خارجی سایت معمولا به تعداد دفعات جستجوی نام سایت شما در موتور جستجو و همچنین لینک‌های خارجی که به سایت شما داده می‌شود گفته می‌شود که در اثر انتشار محتوای سایت شما توسط کاربران آن و یا تبلیغات توسط خودتان در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های دیگر ایجاد می‌شود. البته شکل گیری این لینک‌ها همیشه هم به تقویت و بهبود سایت شما کمک نمی‌کنند و بعضا بسیار مخرب می‌باشند. بهترین حالت تقویت Off Page SEO استفاده از تکنیک های سئو کلاه سفید در آن می‌باشد تا به صورت ارگانیک امتیاز این بخش را به دست بیاورید. در صورت استفاده از روش‌های سئو کلاه سیاه برای سئو آف پیج، با ریسک بسیار بالایی از لحاظ پنالتی شدن سایت مواجه خواهید شد. در ادامه این مقاله به طور دقیق‌تر به این روش‌ها خواهیم پرداخت.

اهمیت سئو آف پیج

اهمیت سئو Off Page

جالب است بدانید در میان ۲۰۰ فاکتور رتبه‌بندی سایت‌ها که از سوی خود کمپانی گوگل ارائه داده شده اند، حدود ۱۰۰ تای آن‌ها مربوط به اصول سئو Off Page می‌باشند. اما دلیل این اهمیت و بولد بودن سئو خارجی برای گوگل چیست؟ با توجه به این که یکی از مواردی که گوگل خیلی به آن برای رتبه‌بندی سایت‌ها توجه دارد، شاخص Trustworthiness یا همان قابل اعتماد بودن سایت شما است و این شاخص در الگوریتم EAT گوگل به وضوح دیده می‌شود، بهترین راه برای گرفتن امتیاز این بخش استفاده از تکنیک های سئو خارجی سایت می‌باشد. در واقع Off Page SEO در صورتی که از راه صحیح و اخلاقی به کار برده شود، به موتورهای جستجو نشان می‌دهد که سایت شما برای کاربران مرجعیت داشته و مطالب آن از اعتبار بالایی برخوردار است. این موضوع اصلی‌ترین راه برای افزایش دامین آتوریتی سایت می‌باشد که یکی از عوامل مهم در بهبود رتبه سایت‌ها می‌باشد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با تعدادی از موثر‌ترین تکنیک های سئو Off Page آشنا کنیم.

تکنیک های سئو Off Page

تکنیک سئو Off Page

تکنیک های سئو Off Page

اکنون که با کلیت مفهوم سئو آف پیج و اهمیت آن در بهینه‌سازی سایت آشنا شدید، قصد داریم شما را با روش سئو Off Page و ترفندهای آن آشنا سازیم. نحوه پیاده‌سازی سئو خارجی سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که در صورت رعایت نکردن قوانین جدید آن و یا استفاده از روش‌های اسپمی و غیر طبیعی، گوگل به سرعت متوجه نقض قوانین توسط سایت شما خواهد شد و آن را جریمه خواهد کرد. متاسفانه در دنیای سئو برخی از رقبا نیز با بکارگیری ترفندهای اسپمی Off Page SEO از سخت گیری گوگل در این بخش سوء استفاده کرده و با ایجاد تاریخچه عملکرد منفی برای سایت شما در این بخش، موجب جریمه و یا افت رتبه سایت شما می‌شوند. البته این موضوع نیز راه حل‌های خاص خود را دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به روش Disavow کردن لینک‌های خارجی که توسط ربات‌های اسپمر ایجاد شده‌اند اشاره کرد. در این جا به معرفی تعدادی از تکنیک های سئو Off Page می‌پردازیم.

 1. ساخت بک لینک

می‌توان گفت بک لینک‌ها اصلی‌ترین بخش تشکیل دهنده سئو آف پیج می‌باشند و عامل اصلی افزایش اعتبار دامنه یا همان دامین آتوریتی سایت شما می‌باشند. اما همین بک لینک‌ها می‌توانند به عامل اصلی سقوط سایت شما در نتایج گوگل تبدیل شوند. ساخت بک لینک اصول خاصی دارد که در مقاله «آموزش ساخت بک لینک» به آن‌ها پرداخته ایم.

 1. افزایش آمار جستجوی نام برند یا سایت شما

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، از دیگر اجزای تشکیل دهنده و تاثیر گذار در Off Page SEO میزان جستجوی نام برند شما در گوگل می‌باشد که ارتباط مستقیم با برندینگ و قدمت کسب و کار و سایت شما دارد. این آمار را برای سایت خود می‌توانید به کمک ابزار Google Keyword Planner مشاهده کنید. به میزانی که نام برند شما در میان مخاطبان بیشتر شناخته شود، تعداد جستجوی ارگانیک نام برند شما در گوگل نیز به صورت صعودی افزایش پیدا می‌کند. برای افزایش این آمار جستجو می‌توانید از هر یک از روش‌های تبلیغات مجازی و آفلاین جهت معرفی کسب و کار خود به بازار استفاده نمایید. این موضوع نشان دهنده تاثیر غیر مستقیم تبلیغات برندینگ و مارکتینگ بر سئو سایت شما می‌باشد. این موضوع در سئو سایت دیجی کالا بسیار بولد می‌باشد؛ چرا که اکثر کسانی که احتیاج به خرید اینترنتی محصولات مورد نیاز خود دارند، با جستجوی مستقیم نام دیجی کالا در گوگل، وارد سایت آن می‌شوند و به طور ناخواسته در حال تقویت سئو آف پیج این سایت می‌باشند.

 1. افزایش سوشیال سیگنال از طریق شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی از موثر‌ترین ابزارهای رایگان جهت افزایش سوشیال سیگنال سایت شما می‌باشند که از دو حیث به تقویت سئو Off Page سایت کمک می‌کنند:

 • افزایش جستجوی ارگانیک نام برند شما در موتورهای جستجو از طریق تاثیر بر برندینگ
 • دریافت لینک خارجی با اعتبار دامنه بالا

بهترین شبکه‌های اجتماعی که به بهبود Off Page SEO کمک می‌کنند عبارتند از:

 • Instagram
 • Pinterest
 • Youtube
 • Linkedin
 • Facebook
 • Twitter
 • Flicker
 • Telegram
 • آپارات

سوالات متداول درباره سئو Off Page

۱سئو Off Page چیست؟Off Page SEO یا همان سئو خارجی، به معنای تمامی تکنیک‌هایی است که در راستای بهبود رتبه سایت در خارج از فضای سایت به کار گرفته می‌شوند. ۲جستجوی نام برند چگونه در Off Page SEO تاثیر می گذارد؟هر چقدر نام سایت یا برند شما در گوگل به صورت ارگانیک بیشتر جستجو شود، اعتبار و مرجعیت آن نزد گوگل افزایش پیدا کرده و امتیاز بالاتری در سئو آف پیج به دست می‌آورد. ۳مهم ترین تکنیک های سئو Off Page چیست؟ساخت بک لینک، معرفی سایت در شبکه‌های اجتماعی و تقویت برندینگ از مهم‌ترین امور موثر در Off Page SEO می‌باشند که هر کدام باید به روش صحیح به کار برده شوند.

این نوشته سئو Off Page چیست؟ برای اولین بار ظاهر می شود در سئو ، سئو سایت.

سئو ایران

درباره ی sahifa

مطلب پیشنهادی

مدیریت پیج اینستاگرام

مدیریت پیج اینستاگرام قطعا اینستاگرام بهترین جا برای معرفی خدمات و محصولات شماست. (با اختلاف زیاد) اما اینکه شما در اینستاگرام فقط یه پیج داشته باشین مهم نیست! مهم اینه که اون پیج داخلش چه کارهایی انج..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.