خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / سئو / سایت مپ چیست؟

سایت مپ چیست؟

شما وقتی میخواهید به مکانی مراجعه کنید نیاز دارید که از نقشه ی راه استفاده کنید، مخصوصا اگر اولین بار است که به آن مکان مراجعه میکنید، یا مثلا در یک مجتمع های بزرگ نیاز به راهنمای طبقات دارید، تا بدانید باید به کدام طبقه بروید، سایت نیز به همین روال است و باید نقشه ای داشته باشد که موتورهای جستجو بتوانند سایت را crawl کنند و خصوصا برای یافتن تغییرات و اضافه شدن صفحات جدید سریع تر مطلع شوند و اقدامات indexing را انجام دهند این نقشه ی سایت ، همان سایت مپ میباشد.

سایت مپ چیست؟ site map

sitemap فایل متنی می باشد که در سایت شما آدرس تمام صفحات سایت را در بر دارد. سایت مپ اطلاعات هر صفحه از سایت را در خود نگهداری می کند، این فایل بروزرسانی و اهمیت و نحوه ارتباط با صفحات دیگر را نیز در برمیگیرد.

نقشه سایت یک فایل XML است که URL های یک سایت را لیست می کند.

دقت کنید: سایت مپ را با نقشه سایت هایی که در گذشته در سایت ها برای کاربران طراحی می کردند اشتباه نگیرید. آن ها صفحات سایت را به کابران نمایش می داد اما در اینجا صحبت از صفحه و یا آدرسی است که آدرس تمام صفحات سایت را به موتور های جستجو می دهد تا اگر به هر دلیل حتی صفحه ای یتیم بود برای مثال گوگل بتواند آنرا پیدا کند… پیشنهاد ما این است که Orphaned content چیست را مطالعه کنید.
sitemap به موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند صفحات سایت ما را بهتر پیدا کنند و از به وجود آمدن صفحه جدید و تغییرات در صفحات قدیمی شما و موتورهای جستجو را آگاه می سازد. همچنین شانس شما را برای ایندکس شدن بیشتر خواهد کرد ولی تضمینی برای اینکه صفحات بهتر ایندکس شوند وجود ندارد،اما بودن sitemap اگر قرار باشد یک صفحه از سایت ایندکس شود، به این کار سرعت خواهد بخشید.

Sitemap

Sitemap چه فایل‌هایی را پشتیبانی میکند

گوگل توانایی این را دارد که پسوندهای متفاوت را در Sitemap شناسایی کند. و این امر به محتویات سایت وابسته است و شما می توانید با Sitemap این کار را برای موتورهای جستجو و گوگل آسان کنید.
نقشه سایت یا همان Sitemap می تواند پسوندهایی مانند HTML، Video، Image، Mobile و News را پشتیبانی کند.

برای درک کامل تری از سایت مپ باید این را گفت که در اصل با ایجاد سایت مپ، یک generator در سایت ایجاد میشود و این generator می بایست با زبان سایت شما و بخش های مختلف آن سازگاری داشته باشد، برای مثال اگر سایت شما با asp.net ایجاد شده می بایست این generator هم منطبق با زبان asp.net باشد. این موضوع برای cms ها ساده تر است، چرا که برای هر کدام تیمی در گذشته ماژول مورد نیاز برای ایجاد سایت مپ را ساخته و فقط کافی است شما آنرا در سایت خود نصب نمایید. سایت مپ ها در تمام روش های طراحی سایت وجود دارند و به نوعی راهنمای سایت ها برای موتور های جستجو هستند. برای لاراول و سایر فریم ورک های طراحی سایت ، سایت مپ هایی وجود دارد که می توانید آنها را برای سایت خود استفاده کنید.

سایت مپ php

سایت مپ لاراول

روش تولید و گسترش سایت مپ

شما نیاز به تولید نقشه روزانه برای سایت خود ندارید، کافی است که یکبار کد آن را تولید کنید، از آن پس با ایجاد هر صفحه یک بخش به سایت مپ سایت به صورت اتوماتیک اضافه خواهد شد که اشاره به آن صفحه جدید دارد. برای وردپرس و cms های دیگر واقعا بهترین روش استفاده از ماژول های آماده است. اما برای سایت های دیگر باید آنرا خودتان با استفاده از کدهای موجود در اینترنت توسعه دهید.

حالت های ایجاد سایت مپ

  • ایجاد سایت مپ به کمک سایت های تولید سایت مپ

آدرس دامنه خود را در سایت xml-sitemaps.com سپس بعد از مدت کوتاهی (بستگی به تعداد صفحات سایت شما چند دقیقه اعلام میکند) یک فایل با پسوند xml به شما تحویل میدهد، که در ریشه سایت آن را آپلود میکنید، با نام sitemap.xml و در گام بعدی تاییدیه سایپ مپ را مشخص میکنیم

  • ایجاد سایت مپ به صورت دستی

شما میتوانید با کمک کد زیر سایت مپ را خودتان تولید کنید و صفحاتی که به نظرتان مهمتر است را قرار دهید

<urlset xsi:schemaLocation=
“https://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9 “>

<url>
<loc>https://www.seoiran.com/</loc>
<lastmod>2019-10-12T06:02:27+00:00</lastmod>
</url>لینک صفحه را در اینجا قرار دهید<url>
</url>
</urlset>

  • ایجاد سایت مپ با افزونه های موجود برای CMS ها ( از جمله افزونه Youast seo یا sitemap ) برای تولید و Generat سایت مپ

ایجاد سایت مپ

ساخت سایت مپ با Yuast

سایت مپ چیست؟

۱ sitemap چیست و نحوه استفاده از نقشه سایت به چه صورت است؟نقشه سایت یک فایل XML است که URL های یک سایت را لیست می کند بدون توجه به اینکه شما ۱۰ صفحه در سایت دارید یا ۱۰۰۰ صفحه. این نقشه به مدیران وب اجازه می دهد تا اطلاعاتی در مورد URL را درج کنند. زمان آخرین بروزرسانی، چند مرتبه تغییر می کند و در ارتباط با سایر آدرس های اینترنتی سایت چقدر مهم است. این به موتورهای جستجوگر اجازه می دهد تا باهوش تر سایت را Crawl کنند ۲چگونه می توانم یک نقشه سایت ایجاد کنم؟مراحل ایجاد سایت مپ به این صورت است :

۱)مرور ساختار صفحات سایت

۲)کد گذاری URL های سایت

۳)درج تاریخ اخرین بروزرسانی و…

۴)افزودن نقشه سایت به ریشه سایت درج آدرس نقشه در فایل Robots.txt

۵)معرفی به وبمستر

ثبت سایت مپ در وبمستر

ثبت سایت مپ در وبمستر

۳منظور از نمودار نقشه سایت چیست؟
نقشه سایت ها لیست های سازمان یافته یا نمودار جریان هستند که به ما میفهماند که ارتباط بین صفحات وب وجود دارد،چارت درختی صفحه وب و محتوای وب سایت را نشان می دهد. نقشه سایت به صورت دیداری باعث میشود که در برنامه ریزی و ایده بهتر برای سایت موفق تر از قبل باشیم ۴آیا نقشه سایت برای سئو مفید است من به sitemap نیاز دارم؟
نقشه سایت برای SEO بسیار مهم است و SEO برای ورود ترافیک و درآمد به وب سایت بسیار حیاتی است
نقشه سایت برای خزیدن موتورها و ایندکس کردن وب سایت ضروری است تا بتوان محتوای درون آن را در نتایج جستجو قرار داد.

حتی اگر تجربه زیادی در زمینه توسعه وب ندارید ، شانس دارید که از بهینه سازی موتور جستجو (SEO) شنیده اید. این یک اصطلاح گسترده برای یک لیست عظیم از تکنیک هایی است که می توانند رتبه سایت شما در موتورهای جستجو را بهبود بخشند. بسیاری از استراتژی های سئو که می خواهید در مورد آنها بشنوید متمرکز بر کلمات کلیدی هستند – اما کارهای دیگری نیز وجود دارند که به همان اندازه بسیار حیاتی هستند.

به عنوان مثال ، یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای افزایش ترافیک ارگانیک خود انجام دهید ایجاد نقشه سایت است. این لیستی از کلیه آدرس های اینترنتی موجود در سایت شما است که اطلاعاتی در مورد آنها وجود دارد. کاری که یک نقشه سایت انجام می دهد ، درک و فهرست بندی مطالب شما برای موتورهای جستجو آسانتر است. خوشبختانه ، نیازی به دانش خاصی ندارید تا یکی را جمع کنید.

در این پست ، ما توضیح می دهیم که نقشه سایت با جزئیات بیشتر و نحوه کار آنها چیست. ما همچنین به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید یک مورد ایجاد کنید و به Google اطلاع دهید.
آیا تاکنون فکر کرده اید که چگونه گوگل وب سایت ها را پیدا می کند و تصمیم می گیرد که چگونه رتبه بندی شوند؟ کلید اصلی Googlebot است – یک برنامه “خزنده” که دو کار اساسی دارد. Googlebot وب را مرور می کند و از صفحه به صفحه دیگر منتقل می شود. در طول راه ، اطلاعات مربوط به پیوندهای مختلفی را که بازدید می کند و نحوه ارتباط آنها ثبت می کند. سپس Google از این داده ها برای ایجاد نتایج جستجو استفاده می کند و مشخص می کند کدام یک از مطالب خاص را جستجو می کند.

با توجه به محبوبیت گسترده Google و اهمیت ترافیک ارگانیک ، شما می خواهید همه تلاش خود را برای کمک به این ربات در درک سایت خود انجام دهید. این جایی است که نقشه های نقشه وارد می شوند.

نقشه سایت (همچنین به عنوان “نقشه سایت XML” نیز خوانده می شود) پرونده ای است که هیچ یک از بازدید کنندگان انسانی شما تاکنون مشاهده نخواهند کرد. علامت گذاری شده است برای “فقط موتور جستجو” و هر صفحه در سایت شما ذکر شده است. همانطور که معلوم است ، این پرونده ساده ابزاری بسیار ارزشمند است.

سایت مپ خوب یا بد؟

سایت مپ خوب یا بد؟

مزایای استفاده از نقشه سایت

از نظر فنی ، به نقشه سایت نیازی ندارید. با سرعتی که Googlebot (و سایر ربات های موتور جستجو) کار می کنند ، بدون شک سایت شما را به تنهایی پیدا و فهرست می کند. با این حال ، این تضمین نمی کند که هر آنچه را که می خواهید بدانید را ببینید.

نقشه سایت با انجام دو وظیفه اصلی این نگرانی را کاهش می دهد:

از لیستی از تمام صفحات سایت شما تشکیل شده است تا Googlebot مطمئن باشد که همه چیز را پیدا کرده و کشف می کند.
نقشه سایت شامل “ابرداده” – یا اطلاعات متنی در مورد هر صفحه است. این داده ها به چگونگی ساماندهی صفحات و ارتباط آنها با یکدیگر ، آخرین بار به روزرسانی آنها و غیره می پردازد. نقشه سایت برای اطمینان از اینکه Googlebot تمام محتوایی را که باید ارائه دهید مشاهده می کند ، و درک نحوه سازماندهی آن ضروری است. به همین دلایل ایجاد یکی برای سایت شما بسیار مهم است. خوشبختانه ، این کار سختی نیست.

نقشهsite

نقشه site

ایجاد نقشه سایت برای وب سایت شما

از آنجا که بیشتر وب سایت ها با نقشه سایت تهیه نمی شوند ، باید یک مورد ایجاد کنید. برای این کار چندین روش وجود دارد که متداول ترین گزینه ها عبارتند از:

یک نقشه سایت به صورت دستی بسازید. این مزیت این است که به شما امکان می دهد نقشه سایت خود را شخصی سازی کنید ، اما فقط برای توسعه دهندگان وب باتجربه توصیه می شود.
از ابزاری تهیه شده توسط بستر وب سایت خود استفاده کنید. تعداد زیادی از سازندگان وب سایت و سیستم های مدیریت محتوا (CMS) ابزار یا افزودنی هایی را ارائه می دهند که می توانید برای ایجاد نقشه سایت استفاده کنید. به عنوان مثال ، کاربران WordPress می توانند افزونه اختصاصی را بارگیری و نصب کنند که به سرعت کار را انجام دهد.
از یک تولید کننده نقشه سایت آنلاین استفاده کنید. این ابزارها عمدتاً از نوع platform-agnostic هستند و عموما گزینه بسیار خوبی هستند. لازم نیست چیز دیگری را در سایت خود نصب کنید ، و این روند به طور معمول سریع و ساده است.

این ابزار آسان است تا زمانی که وب سایت شما دارای کمتر از ۵۰۰ صفحه باشد ، استفاده از آن آسان است. تمام کاری که شما باید انجام دهید اینست که آدرس اصلی سایت خود را در قسمت بالای صفحه وارد فیلد کنید و سپس بر روی Start کلیک کنید. تولیدکننده سایت شما را خزیده و چند دقیقه طول خواهد کشید «بستگی به اندازه سایت شما دارد»

معرفی سایت مپ به گوگل

معرفی سایت مپ به گوگل

چگونه به Google در مورد نقشه جدید سایت شما اطلاع دهیم

این مرحله آخر از نظر فنی اختیاری است. اگر یک نقشه سایت ایجاد کنید و آن را در سایت خود بارگذاری کنید ، در نهایت Googlebot آن را پیدا می کند. با این حال ، شما می توانید روند کار را سرعت بخشید ، و از ربات بخواهید که زودتر به این اطلاعات جدید نگاه کند. برای انجام این کار، باید نقشه سایت خود را به کنسول جستجوی Google اضافه کنید.

این داشبورد است که چندین ابزار مفید برای مدیریت وب سایت شما ارائه می دهد. کاملاً رایگان است و تنها آنچه شما نیاز دارید یک حساب Google است. اگر قبلاً از کنسول جستجو استفاده نکرده اید ، ابتدا باید سایت خود را به عنوان یک ویژگی جدید اضافه کنید. سپس ، سایت خود را از صفحه اصلی کنسول جستجو انتخاب کنید دکمه Add / Test نقشه سایت را انتخاب کنید ، URL را که نقشه سایت شما در آن قرار دارد وارد کنید و ارسال را وارد کنید.

پس از آن ، اگر صفحه را تازه کردید ، نقشه سایت جدید خود را ذکر شده است؛ Google از نقشه جدید شما مطلع می شود و باید به زودی آن را بررسی کند. در همین حال، شما ممکن است بخواهید بقیه مواردی را که کنسول جستجو ارائه کرده است کشف کنید. به عنوان مثال، می توانید ببینید Googlebot هنگام خزیدن سایت خود تحت Error Crawl با هرگونه خطایی روبرو می شود، و جزئیات فعالیت خود را تحت Crawl Stats مشاهده می کنید.

جمع بندی

سئو کارآمد صرفاً استفاده از کلمات کلیدی در وب سایت شما را شامل نمی شود، برای موفقیت در سئو همچنین به کلیه اطلاعاتی که موتور های جستجو برای درک بهتر محتوای شما نیاز دارند تا در اختیار موتورهای جستجو مانند Google قرار گیرد را شامل میشود. ایجاد نقشه سایت یکی از ساده ترین و بهترین راهها برای انجام این کار است. لیست های سایت مپ صفحات به خزنده های موتور جستجو می دهد هر آنچه را که باید در مورد صفحات و ساختار سایت شما بدانند. همانطور که مشاهده کردیم، می توانید به راحتی نقشه سایت را با استفاده از ژنراتور آنلاین بسازید. سپس به سادگی باید آن را در سایت خود بارگذاری کرده و آن را در کنسول جستجوی Google اضافه کنید تا روند خزیدن سریع شود.

وجود سایت مپ برای کمک به خزنده ها اهمبت دارد، برای سایت های بزرگ و کوچک متفاوت است که تمامی صفحات و مقالات و url هایی از قبیل دسته بندی های سایت و برچسب و صفحات متعلق به نویسنده ها و … را بخواهیم در سایت مپ قرار دهیم، نکته دیگر این است که اگر به صورت دستی sitemap.xml راایجاد میکنید از تگ های کاربردی نیز قافل نشویم.

این نوشته سایت مپ چیست؟ برای اولین بار ظاهر می شود در سئو ، سئو سایت.

سئو ایران

درباره ی sahifa

مطلب پیشنهادی

مدیریت پیج اینستاگرام

مدیریت پیج اینستاگرام قطعا اینستاگرام بهترین جا برای معرفی خدمات و محصولات شماست. (با اختلاف زیاد) اما اینکه شما در اینستاگرام فقط یه پیج داشته باشین مهم نیست! مهم اینه که اون پیج داخلش چه کارهایی انج..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.