خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / سئو / چطور رتبه #۱ گوگل شویم!؟

چطور رتبه #۱ گوگل شویم!؟

چطور رتبه #۱ گوگل باشیم؟

آیا الگوریتم های گوگل برای رتبه ۱ بودن با صفحه ۱ بودن متفاوت است؟

چه سایتی می تواند روی کلمات کلیدی سنگین و پر رقابت رتبه ۱ گوگل از آن خود کند؟

همونطور که می دونید کسب رتبه اول گوگل برای هر کسب و کاری میتونه مهم ترین دستاورد در دنیای تبلیغات دیجیتال باشه و تحول بسیار قابل توجهی در میزان فروش یا سفارش خدمات برای شما به ارمغان بیاره!

شرکت های سئو اصولا برای کارشون تضمینی نمیدن و اگر هم تضمینی در کار باشه، برای صفحه ۱ گوگل هستش و نه لینک اول گوگل؛ چون اول بودن کار بسیار سختی حتی برای بهترین متخصصان سئو هستش و از اون سخت تر هم نگه داشتن جایگاه #۱ در موتور جست و جو گوگل خواهد بود.

این مقاله در دسته پیشرفته مطالب آموزش سئو قرار می گیره و اگر اطلاعات پایه ای سئو رو ندارید شاید یکسری موضوعات برای شما قابل فهم نباشه.

رتبه ۱ گوگل بودن با صفحه ۱ بودن زمین تا آسمان متفاوت است!

رتبه 1 گوگل بودن

شاید براتون جالب باشه تجربه خودم از داشتن رتبه #۱ گوگل در جستجوی یک کلمه پر رقابت و مشتری آور رو بهتون بگم.

یادم میاد همون اوایل که این وب سایت رو راه انداخته بودم و گاها روش کار می کردم، یکبار دیدم که سایتم صفحه ۲ گوگل اومده روی کلمه “خدمات سئو” و بعد از اون شروع کردم جدی تر روی سایت کار کنم.

خب می دونیم که صفحه ۲ گوگل خبری از مشتری نیست و انتظاری هم نداشتم.

تا اینکه به لینک ۷ گوگل در صفحه اول رسیدم.

حقیقتا اون موقع خیلی منتظر زنگ خوردن سایت بودم اما شاید حدودا هفته ای ۳ تا زنگ خور داشتم و معمولا هم پروژه نمیشدن و فقط مشتری هایی بودن که میخواستن استعلام قیمت بگیرن.

بعد از چند ماه به لینک ۳ گوگل روی کلمه “خدمات سئو” رسیدم و اون موقع بود که حس کردم کاملا شرایط تغییر کرده و اتفاقا همون موقع ها بود که تصمیم گرفتم خودم از شرکتی که توش کار می کنم خارج بشم و استقلال پیدا کنم.

تقریبا بطور میانگین روزانه ۱ تماس برای خدمات سئو داشتم و مشتری ها هم حس می کردم که به پول نزدیک تر شدند.

اما قسمت جالب داستان چند ماه بعد بود که یک روز دیدم تلفنم داره هی زنگ میخوره و تو مدت حدود ۲ ساعت ۳ نفر به من زنگ زدن که کار سایتشون رو انجام بدم.

اتفاقا اون روز هم داشتم می رفتم باغ یکی از دوستانم برای تفریح و اینترنتم خیلی خوب کار نمی کرد دقیقا یادمه که از یکی از دوستانم خواستم که خدمات سئو رو توی گوگل جستجو کنه و دیدم که بله سایتم اومده رتبه ۱٫

رتبه اول گوگل روزانه برای من ۳ تا ۱۰ زنگ خور داشت و نکته مهم این بود که افرادی که تماس می گرفتند پروژه های بسیار بزرگ تر و پر سود تری داشتند و از اون جایی که من رتبه اول بودم تمایل بر این داشتند که کار سایتشون رو کسی که خودش اول هستش انجام بده.

واقعا تفاوت خیلی بزرگی بین داشتن رتبه #۱ گوگل در مقایسه با حتی رتبه ۳ هستش و این رو من دقیقا حس کردم برای همین هر ایده ای که برای درآمد زایی داریم، تا به رتبه ۱ نرسیده از اون دست نمی کشیم چون می دونم که تا وقتی به این جایگاه نرسیدیم اصلا نمی تونیم بفهمیم تو بازار این شغل چه خبره …

امروز هم که دیگه با توجه به پروژه های زیادی که مشغول به اون هستیم، کار روی خدمات سئو به اولویت آخر رسیده و دیگه رتبه اون رو هم چک نمی کنم که سایت تو چه جایگاهی هستش.

اما یک سال رتبه ۱ گوگل رو توی این کلمه حفظ کردم و همون یک سال باعث شد که من از شرایط صفر مطلق که داشتم، خداروشکر به جایگاهی برسم که دیگه نگران دریافت پروژه سئو برای خودم و گروهم نباشم.

ببخشید اگر طولانی شد. در ادامه مقاله فقط به نکته ها و تکنیک هایی خواهم پرداخت که برای رسیدن به رتبه اول گوگل باید روی سایت اعمال کنید و این روش ها هیچ کاری به مسیری که تا رسیدن به صفحه اول گوگل داشتید، نداره.

فقط در خصوص کسب رتبه #۱ گوگل

با انجام این ۷ کار، رتبه ۱ گوگل برای شماست!

 1. خوب کلیک بخورید! (CTR)
 2. کاربر را زیاد نگه دارید.
 3. آتوریتی بالایی داشته باشید.
 4. روی سیگنال های برند کار کنید.
 5. مدام بروز شوید.
 6. با لینک سازی داخلی قدرت سایت را متمرکز کنید.
 7. از اسکیما بهره بگیرید.

#۱ خوب کلیک بخورید! (CTR)

شما زمانی که به صفحه اول گوگل می رسید، فاکتور های دیگری علاوه بر مواردی که تا به اینجا باید در نظر می گرفتید، مهم می شوند.

فاکتور هایی که شاید پیش تر هم مهم بودند، اما اینجا کاملا تعیین کننده هستند.

یکی از این فاکتور ها نرخ CTR است که مشخص می کند سایت شما چند درصد از بینندگان را به کلیک کننده تبدیل می کند!

مثلا شما لینک ۵ گوگل هستید و روزانه ۲۰۰ نفر در گوگل جستجو می کنند و سایت شما را در نتایج می بینند؛ ۱۰ نفر از این ۲۰۰ نفر روی سایت شما کلیک می کنند.

اینجا نرخ CTR شما ۵% است.

چرا میزان کلیک خوردن شما در صفحه ۱ گوگل خیلی مهم میشه!!؟

ببینید چرا می گم که که این فاکتور توی صفحه اول گوگل خیلی مهمه؟

چون اصولا کاربران به صفحات ۲ و ۳ گوگل نمیرن.

پس اگر قرار باشه کاربری روی یک سایت کلیک انجام بده، اون سایت های صفحه ۱ هستند.

از این جهت باید بررسی بشه که چه سایت هایی تو لیست ۱۰ موردی صفحه ۱ بیشتر توانایی جذاب کاربر ها رو دارند.

مثلا شما سرچ می کنید “خرید قسطی گوشی آیفون”

اینجا برای شما ۱۰ سایت لیست میشه که خب احتمال ۹۰ درصد شما نیاز خودتون رو توی ۵ سایت اول می بینید.

بین اون ۵ مورد شما ۲ مورد رو باز می کنید.

سایت رتبه ۱ و سایت رتبه ۴

اینجا سایت رتبه ۴ امتیاز بسیار با ارزشی می گیره و نشون میده که با وجود پایین تر بودن از سایت های رتبه ۲ و ۳، باز هم کاربر این سایت رو ترجیح داده.

این اتفاق اگر توسط تعداد زیادی کاربر تکرار بشه، گوگل با یک آنالیز ساده به این نتیجه می رسه که سایت رتبه ۴ لیاقت بیشتری از رتبه ۲ و ۳ داره پس جای اون رو عوض می کنه و باز تست میکنه که آیا این روند ادامه داره یا نه…

خب بازدید گوگلی می خریم تا کلیک ما بره بالا

ببینید عزیزان فروش بازدید گوگلی اتفاق تازه ای نیست و از ۱۰ سال پیش تا جایی که من یادمه داره انجام میشه و البته ارائه دهنده های این نوع سرویس ها هم روز به روز در حال پیشرفت و بهینه تر کردن خدماتشون هستند که بتونن توجه گوگل رو جلب کنند.

من تو بهترین شرایط ممکن و با استاندارد ترین حالت این نوع بازدید کننده های گوگلی رو تست کردم و نتیجه خاصی دریافت نکردم.

طرف حساب شما گوگلی هستش که تمام این اتفاقات فروش بازدید و … رو رصد می کنه و الگوریتم هایی طراحی می کنه که تفاوت رفتار یک انسان واقعی که واقعا نیازش رو جستجو کرده با یک انسان که مثل رباط رفتار می کنه و فقط می خواد بازدید سایت رو ببره بالا، متوجه بشه.

نمی خوام کاملا این موضوع رو رد کنم اما روش کار اصولی برای شما اینه که با یک عنوان کاربر پسند و تحریک کننده کاربر رو به کلیک کردن روی سایت خودتون سوق بدید. این روشی هستش که هیچ موقع منسوخ نمیشه و همیشه برای شما کار میکنه.

در ضمن من با همین روش تونستم رتبه ۱ گوگل رو توی کلمه های پر رقابت بگیرم و مهم ترین موضوع تو این قسمت هم نوشتن عنوان خوب و استفاده از تکنیک هایی هستش که باعث میشه شما خیلی بیشتر شبیه اون کسی باشید که کاربر دنبالش می گرده…

#۲ کاربر را زیاد نگه دارید.

بعد از اینکه کاربر جذب یک سایت شد، رفتار او در این سایت به طور دقیق مورد بررسی گوگل قرار می گیرد.

بهترین معیار برای اینکه گوگل متوجه بشه که کاربر با یک سایت بیشتر از بقیه ارتباط برقرار کرده، اینه که ببینه در مقایسه با رقبا چند دقیقه زمان مانگاری کاربر داخل سایت بوده و بعد به سراغ فاکتور های دیگه ای مثل کلیک کردن کاربر در سایت و باز کردن صفحات دیگه ای از اون میره و بعد به کامنت گذاشتن کاربر و … می پردازه.

تصور کنید شما لینک ۴ گوگل هستید.

یک نفر سرچ میکنه و وارد لینک ۱ میشه.

بعد از ۱ دقیقه از اون سایت خارج میشه و باز به نتایج گوگل بر میگرده.

حالا وارد لینک ۲ میشه و حدود ۵۰ ثانیه هم تو لینک ۲ میمونه اما باز به گوگل بر میگرده و اینبار وارد سایت شما میشه که لینک ۴ هستید.

۵ دقیقه زمان داخل سایت شما میگذرونه و بعد دیگه بر نمیگرده به گوگل! کلا صفحه مرور گر خودش رو می بنده.

این یعنی شما بیشتر از بقیه سایت ها براش جذاب بودید و اونی که دنبالش می گشت داخل سایت شما پیدا کرد و دیگه نیازی ندید که دوباره به سایت های دیگه سر بزنه.

این اتفاق اگر یک بار بیوفته خوب شاید گوگل به عنوان اتفاق اونو تلقی کنه اما اگر محتوای سایت شما به قدری جذاب باشه که کاربر های زیادی این کار رو تکرار کنند، مطمئنا سایت شما جای رتبه ۱ گوگل را خواهد گرفت.

نکاتی برای افزایش زمان ماندگاری کاربر

 1. سعی کنید حتما سرعت لود سایت شما بالا باشه چون اگر سایت دیر باز بشه احتمال داره همون اول کاربر از سایت شما خارج بشه و این اتفاق برای بسیار بد خواهد بود.
 2. سعی کنید با یک طراحی کاربر پسند، خدمات یا محصولات خودتون رو به کاربر نمایش بدید تا از مشاهده اون ها لذت ببره.
 3. سعی کنید از محتوا هایی مثل ویدیو بهره بگیرید که تمایل به مشاهده اون ها خیلی بیشتر از متن است.
 4. سعی کنید در محتوای متنی سایتتون سوالات تو ذهن کاربر رو مطرح کنید که برای مطالعه متن صفحه هم زمان بگذاره.
 5. کاربرانی که قصد خرید دارند، معمولا به کامنت های پایین هر محصول توجه ویژه ای می کنند و میتونه فضای خوبی برای نگهداری کاربر داخل سایت باشه.

در این بخش آموزش تولید محتوای سایت خیلی میتونه به شما کمک کنه.

#۳ آتوریتی بالایی داشته باشید.

رتبه ۱ گوگل برای سایت های معتبر رزرو میشه و بهترین حالت برای گوگل اینه که یک سایت معتبر و کاربر پسند رو برای رتبه ۱ کلمه کلیدی پر رقابت تدارک ببینه تا مطمئن بشه که رضایت کاربر هاش جلب خواهد شد.

آتوریتی همون نمره اعتبار سایت شما که مطمئنم با این مفهوم آشنا هستید و دیگه توضیحی در خصوص اون نمی دم.

لازمه بدونید که وقتی شما یک خواننده هستید و استعداد خیلی خوبی دارید، احتمالا بعد از چند سال فعالیت به هر حال شنیده میشید.

ولی وقتی که یک خواننده معروف هم میاد و شما رو معرفی می کنه این مدت زمان شاید از جند سال به چند ماه برسه و این دقیقا موضوعی هستش که تو سئو بسیار مهمه

“زمان”

اگر کمی بررسی و تحقیق کنید خواهید دید که رتبه اول گوگل در هر کلمه کلیدی سختی معمولا به سایتی با آتوریتی بالا داده شده است که علاوه بر دارا بودن ویژگی های خوب محتوایی و ارتباطی بین کاربر و سایت، مورد تایید سایت های معتبر دیگر هم قرار گرفته است.

پس اگر رقابت شما سطح بالاست، از همان ابتدار کار روی پروژه به فکر بالا بردن آتوریتی هم در کنار کار های on page باشید.

#۴ روی سیگنال های برند کار کنید.

البته برند سازی از وظایف یک سئو کار نیست اما خب زمانی که شما قصد دارید در یک پروژه بزرگ کار کنید و رقبای شما هم برند های شناخته شده ای هستند، احتمال اینکه بتوانید بدون برند سازی به رتبه ۱ گوگل برسید، تقریبا برابر با صفر است.

این موضوع هم مثل آتوریتی تاثیر بسیار عجیبی در رتبه های سایت دارد و من به شخصه تاثیر آن را در چند پروژه دیدم.

مدت زمانی بود که فعالیت بسیار جدی و خوبی روی یک سایت داشتیم و رتبه های آن سایت تا صفحه اول گوگل رسید اما تقریبا جایگاه سایت در آن رتبه ها stop شده بود و دیگر رشدی در آن مشاهده نمی شد با وجود اینکه کار های تولید محتوا و … هنوز مثل قبل انجام می شد.

یک باره من متوجه شدم که کل صفحات سایت رشد بسیار چشم گیری داشته اند و برخی از آن ها حتی به رتبه ۱ گوگل هم رسیدند.

به وبمستر سایت مراجعه کردم و بازدید ها را دیدم که روی اسم برند میزان ورودی بسیار چشم گیری بدست آمده بود.

بعد شنیدم از کارفرما که ۱۰ بیلبورد در جا های مختلف کار شده و احتمالا همان افرادی که بیلبورد ها را می دیدند، اقدام به سرچ اسم برند کرده بودند و وارد سایت شده بودند.

همین موضوع باعث شد نگاه گوگل به تمام صفحات این سایت مثبت تر شود و اعتماد بیشتری به آن کند.

دقیقا این موضوع را در یکی دیگر از پروژه ها هم مشاهده کردم که کارفرمای آن پروژه برای برنامه ای به تلوزیون دعوت شده بود و در مورد کار خود صحبت هایی داشت که چند بار هم آن برنامه در تلوزیون پخش شده بود.

پس اگر می خواهید به شکل مطمئن تر به رتبه ۱ گوگل برسید، برنامه هایی برای برند سازی وب سایت هم داشته باشید یا اینکه از کارفرمای خوب بخواهید که به این موضوع فکر کند.

#۵ مدام بروز شوید.

یکی دیگر از فاکتور هایی که برای رتبه اول گوگل بسیار حائز اهمیت است، بروز بودن سایت می باشد.

گوگل دوست ندارد مقاله ای که در سال ۲۰۱۸ کاربرد خوبی داشت را در سال ۲۰۲۱ هم به جستجو کنندکان نمایش دهد.

حداقل می توان مطمئن بود که اصلا دوستت ندارد در رتبه ۱ خود این سایت را به کاربر نمایش دهد.

 • اضافه کردن متن به صفحات مهم هر چند وقت یکبار
 • تغییر عنوان صفحات و دارا بودن تاریخ روز
 • اضافه کردن محتوای تصویری یا ویدیویی به صفحه
 • تایید کامنت ها و پاسخ دادن به آن ها بطور مداوم

این موارد میتوانند برخی روش های ساده ای برای بروز نگه داشتن شما باشند.

#۶ با لینک سازی داخلی قدرت سایت را متمرکز کنید.

دوستان لینک سازی داخلی کار خیلی ساده تری نسبت به بقیه مواردی هستش که تا به اینجا بهش اشاره کردیم و تاثیر بسیار قابل توجهی میتونه توی رتبه سایت داشته باشه.

وقتی به صفحه ۱ گوگل می رسید، پتانسیل بسیار خوبی در شما وجود داره و هر لینکی به سمت شما روانه میشه، میتونه قدرت خوبی به صفحه شما بده و در واقع تمرکز وب سایت روی یک کلمه کلیدی رو به سمت یک صفحه خاص روانه کنه.

لینک سازی داخلی از صفحاتی که امروز بازدید کننده خوبی دارند و میتونن باعث پرتاب کابر به سمت صفحه لندینگ شما باشن، موارد بسیار خوبی برای اجرای این تکنیک ساده هستند.

سعی کنید با استفاده از انکر تکست های جذاب و تحریک کننده این کار لینک سازی رو انجام بدید تا بازدید خوبی رو برای صفحه لندینگ خودتون به وجود بیارید.

#۷ از اسکیما بهره بگیرید.

اسکیما روشی برای نشانه گذاری محتوا های سایت هستش که باعث میشه نمایش شما در گوگل بطور برجسته تر و خاص تری نسبت به رقبا باشه.

بحث اسکیما بسیار گسترده هستش و سعی می کنیم مفصل در این خصوص در آینده صحبت داشته باشیم اما اگر سایت شما وردپرسی هستش، میتونید با استفاده از افزونه ها، این کار نشانه کذاری رو انجام بدید.

مثل تصویر زیر، زمانی که شما در یک رقابت سطح بالا کار می کنید، رقبا سعی می کنند برای بالا بردن نرخ CTR که در مورد اول بهش اشاره داشتیم، نمایش سایت خودشون رو بهتر کنند.

گوگل اسکیما

با اعمال این ۷ روش روی سایتتون می تونید به شکلی مطمئن و اصولی به رتبه اول برسید و بعد باید تمرککز کنید روی نگهداری سایت در این رتبه که همونطور که قبلا هم اشاره کردم این کار هم اصلا آسون نیست.

نوشته چطور رتبه #۱ گوگل شویم!؟ اولین بار در خدمات سئو دات کام. پدیدار شد.

درباره ی Amirkabir

مطلب پیشنهادی

مدیریت پیج اینستاگرام

مدیریت پیج اینستاگرام قطعا اینستاگرام بهترین جا برای معرفی خدمات و محصولات شماست. (با اختلاف زیاد) اما اینکه شما در اینستاگرام فقط یه پیج داشته باشین مهم نیست! مهم اینه که اون پیج داخلش چه کارهایی انج..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.