خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

CDN چیست و تاثیر آن بر سئو

بعد از مطالعه این مقاله میتوانید :

 • تعریف CDN چیست؟
 • مزایای CDN
 • تاثیر CDN روی سئو

CDN چیست و تاثیر آن بر سئو چیست؟

اصطلاح CDN اشاره دارد به شبکه تحویل محتوا سیستمی از سرورهای توزیع شده (شبکه) است که عموما طبق محل و مکان جغرافیایی حضور کاربر، مبداء صفحه اینترنتی و سرور تحویل محتوا، صفحات و سایر محتوای وب را به کاربر تحویل می دهد.سی دی ان میزبان محتوا نیست و نمیتواند به تنهایی میزبانی کند کاری که cdn انجام میدهد این است که به کمک cache از وقفه های احتمالی پیش گیری میکند

به بیان عامیانه اگر بخواهیم CDN را تعریف کنیم میتوانیم بگوییم که cdn به توزیع محتوا و اطلاعات سایت میپردازد Content delivery network شبکه ایی برای توزیع محتوا می باشد، لایه ایی در اکوسیستم اینترنت است. در بحث cdn برای بهینه سازی ارائه خدمات محتوا، به این شکل است که مجموعه ایی از سرورها از نظر جغرافیایی در نقاط مختلف دنیا قرارگرفته اند که به بازدیدها و درخواست های کاربران پاسخ می دهند. یعنی با توجه به موقعیت مکانی که کاربر در آن قرار دارد نزدیک ترین سرور به آن پاسخ می دهد.در سرتاسر جهان شرکت های بزرگ کامپیوتری به منظور کنترل کردن ترافیک سایت چندین سرور بزرگ را برای رسیدن به اهداف خود ( ذخیره کردن اطلاعات و تحویل آن ) در نقاط مختلف دنیا قرار می دهند.

cdn باعث افزایش سرعت می شود به گونه ایی که کاربران به هنگام ورود به سایت احساس کنند که همه چیز در اختیار آنها است در حالی که این طور نیست و میلیون ها کاربر در حال استفاده از سرورها و سایت هستند.پس نتیجه می گیریم که cdn برای کاربر ایجاد شفافیت می کند.در واقع cdn پل ارتباطی بین سرور و کاربر است.

cdnچیست؟ و چه تاثیری روی سئو دارد؟

نحوه کار CDN

این شبکه توزیع محتوا تمامی سرورهایی را که در نقاط جغرافیایی مختلف قرار دارند را تحت پوشش خود می گیرد و شما با به کار گرفتن قابلیت cdn برای سایت خود باعث می شوید به محض قرار دادن محتوا ( متن، تصویر، ویدئو، فایل های مربوط به کدنویسی) درسایت یک نسخه از تمامی این محتوا در حافظه کش تک تک سرورها ذخیره بشود. و کاربران بعد از ورود به سایت این اطلاعات را از نزدیک ترین سرور به مکان خود را به سرعت دریافت می کنند و روی سئو سایت نیز تاثیر مثبت می گذارد زیرا اگر cdn شما فعال نباشد کاربران می توانند از آن سرور اصلی اطلاعات شما را بردارند و به هدف خود برسند. Cdn قابلیت به اشتراک گذاری خدمات برای سایت ها را ایجاد می کند نکته جالب توجه در زمان فعال کردن cdn این است که می تواند جلوی حملات نفوذگران به سایت را نیز بگیرد.یعنی هکرها حتما باید اول از cdn عبور کنند تا بتوانند به سرور اصلی نفوذ کنند.که متاسفانه شکست می خورند.

اهمیت فعال کردن cdn چیست ؟

 • بهبود سرعت لود وب سایت
 • کاهش هزینه های پهنای باند
 • افزایش در دسترس بودن محتوا و افزونگی
 • بهبود امنیت وب سایت

اگر CDN نداشته باشیم چه اتفاقی میافتد؟cdn از چه لحاظ به سئو کمک میکند؟ یکی دیگر از دلایل اصلی استفاده از cdn را با یک مثال برای درک بهتر شما توضیح می دهیم فرض کنید شما در کشور آلمان زندگی می کنید و سرور سایت شما در کشورآلمان قرار دارد، حالا فردی که در کشور ایتالیا زندگی می کند قصد دارد از وب سایت شما بازدید کند ولی با سرعت پایین سایت مواجه می شود. در این زمان است که فعال کردن cdn به کمک شما می آید و اطلاعات را از نزدیک ترین سرور به آن شخص تحویل می دهد. میدانیم که سرعت در سئو بسیار موثر است و به این علت تاثیر CDN روی سئو را درک میکنیم. دیگرفرقی ندارد که بازدید کننده به مکان قرارگیری سرور نزدیک باشد یا دور، زیرا به کمک cdn با سرعت بالایی می تواند از سایت بازدید کرده و نیازهای خود را رفع کند.

تاثیری CDN روی سئو

مزایای cdn

مزایای cdn چیست ؟

 • اولین فاکتور و نکته مثبت استفاده از cdn افزایش سرعت بارگذاری سایت است بر رتبه بندی سایت تاثیر مثبت می گذارد.
 • CDN هزینه های مربوط به خرید هاست، خرید پهنای باند را کاهش می دهد و اینکه شما می توانید به صورت اشتراکی از منابع استفاده کنید.
 • از مزایایی دیگری که cdn برای ما دارد افزایش امنیت بالای وب سایت است به مانند یک سد در مقابل هکرها می ایستد مثل حملات DDOS
 • کمک به بهبود سئو
 • نصب کردن آن بسیار راحت است به کمک افزونه های ارائه داده شده در حداقل زمان نصب می شود
 • فعال کردن CDN یا سیستم توزیع محتوا رضایت بالای کاربران را به همراه دارد
 • کاهش ترافیک سنگین و وقفه های احتمالی و Down شدن سایت به دلیل نداشتن پهنای باند
 • باعث افزایش پهنای باند می شود، یعنی اینکه وقتی از CDN استفاده نمی کنید شما فقط از (یک سرور با چندین گیگ پهنای باند) که برای خودتان است بهره می گیرید محدودیت دارید. ولی با فعال کردن سیستم توزیع محتوا می توانید از چندین سرور که روی یک شبکه قرار دارند استفاده کنید.
 • مورد دیگر از مزایای سیستم توزیع محتوا بهینه کردن وب سایت در نتایج موتورهای جستجوی گوگل است
 • به دلیل اینکه از سرو های زیادی استفاده می کند شما هرگز با ترافیک سایت مواجه نمی شوید
 • یکی دیگر از مزایا این است که برای طراحی UX عملکرد بهتری را به همراه می آورد.
 • کمک به کسب رتبه بهتر ( وقتی رقابت بین یک یا چند سایت است و از همه لحاظ مشابه هم هستند cdn کمک شایانی میکند به عنوان مثال دو سایت با کلمه فروش گوشی سامسونگ در رقابت برای کسب رتبه ۳ و۲ هستند سرعت و امنیت و موارد این چنینی به درج
 • راضی نگه داشتن کابران سایت از جهات مختلف
 • کاهش fail شدن فرایند های سایت

تاثیر CDN روی سئو

علاوه بر سرعت و تاثیر آن به کمک استفاده از CDN بررسی کردیم عوامل دیگری نیز وجود دارندکه تاثیر CDN روی سئو برای ما مشهود شود، بگذارید کمی هم از تاثیر مثبت CDN بر روی سئو برایتان بگوئیم، در تمام دنیا برای کاربران هنگام بازدید از وب سایت سرعت بارگذاری بسیار ارزش مند است، زیرا سرعت بالا باعث ماندگاری بیشتر کاربران در سایت شما می شود. و آن ها می توانند به راحتی به صورت عمقی صفحات شما را جستجو کنند و اطلاعات مفیدی را به دست بیاورند و همچنین مطالب شما رو را به اشتراک بگذارند. پس این به رفتار کاربران برای گوگل مشخص می کند که وب سایت شما کاربردی و با ارزش است پس شما را در رتبه بندی به جایگاه بالایی می رساند وتاثیر CDN روی سئو مثبت است.

وقتی که هکرها نمی توانند به وب سایت شما نفوذ کنند و اطلاعات را به سرقت ببرند این امر به درستی نشان می دهد که بافعال شدن CDN در راه رسیدن به امنیت بالای سایت خود موفق بوده اید. پس افزایش امنیت روی سئو تاثیر مثبت دارد.

نکته دیگر این است که با فعال کردن CDN هیچ گاه وب سایت شما از دسترس خارج نمی شود. زیرا در شبکه ایی از سرور ها قرار گرفته است و اگر

سروری خراب بشود یک سرور جایگزین برای ارائه خدمات به کاربران همیشه وجود دارد

CDN به وسیله الگوریتم ذخیره سازی Caching Algorithms و ابزار GTmetrix می تواند به سئوی سایت شما کمک کند.محتوای تکراری و کپی شده را برایتان مشخص می کند.

سی دی ان چیست؟

تاثیر CDN روی سئو

آیا cdn رایگان داریم ؟

شاید تنها عیب cdn همین است که باید برای آن هزینه بدهیم . زیرا در کشور ما ایران هیچ شرکتی در حال حاضر قادر به ارائه دادن cdn نمی باشد و باید از نمونه های خارجی آن سرویس بگیریم مانند: Amazon ,Max CDN .VPS.NET

سخن پایانی

در این مقاله cdn را برایتان شرح دادیم گفتیم که یک سیستم توزیع محتوا است که می تواند به عنوان یک رابط بین محتوا و کاربر عمل کند، نحوه کار به این شکل است که حجم عظیمی از سرورها در نقاط مختلف دنیا قرار دارند. که بافعال کردن cdn بر روی سایت خود، اطلاعات سایت شما در روی این سرورها کپی می شود و زمانی که کاربران قصد بازدید از سایت را دارند به راحتی بدون اینکه مهم باشد در کجا هستند توسط نزدیک ترین سرور به مکان آن ها، می توانند با سرعت بالایی صفحات شما را ببینند.درکل باعث کاهش ترافیک، امنیت بالا،تاثیر مثبت بر سئو می شود.

اگر مطلب مفید بود مقاله ما را به اشتراک بگذارید،سئو ایران در ارائه خدمات سئو و مشاوره برای شما آماده است هستند.

این نوشته CDN چیست و تاثیر آن بر سئو برای اولین بار ظاهر می شود در سئو ، سئو سایت.

سئو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.