خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / سئو / tbt چیست؟ نقش tbt در سئو سایت

tbt چیست؟ نقش tbt در سئو سایت

معیار TBT یا کل زمان انسداد (Total Blocking Time) چیست و چه نقشی در بهینه سازی سایت دارد؟

معیار tbt یا Total Blocking Time شاخصی است که برای ارزیابی سرعت پاسخگویی صفحات وب سایت حین لود شدن پس از درخواست کاربر به کار می رود که شاخص مهمی برای سنجش عملکرد سایت به شمار می آید. با ارزیابی معیار TBT متوجه می شوید که هر صفحه از وب سایت شما چه مدت برای دریافت ورودی از کاربرد مسدود بوده است.

tbt چیست؟ برای اینکه بهتر با این موضوع تخصصی که نقش مهمی در بهینه سازی سایت و سئو ایفا می کند؛ آشنا شوید بهتر است ابتدا مفهوم چند اصطلاح تخصصی را که در تعیین شاخص TBT موثرند، بررسی کنیم:

{در همین رابطه میتوانید اصطلاحات رایج درباره سرعت سایت را مطالعه کنید که تمام موارد مشابه در آن آموزش داده شده است.}

تسک های طولانی Long task

تسک طولانی یا لانگ تسک به کدهای جاوا اسکریپتی گفته می شود که اجرای آن بیشتر از ۵۰ میلی ثانیه در Browser طول بکشد. درحقیقت، پاسخگویی یا تعامل بین صفحه وب و کاربر، هنگام لود شدن وب سایت با لانگ تسک هایی مرتبط است که به‌عنوان بلاکر عمل می کنند.

تسک های طولانی Long task

Long task ها به این علت بلاکر به شمار می‌آیند که Browser نمی‌تواند آن تسک را متوقف کرده یا در آن اختلال ایجاد کند. بنابراین زمانی که یک لانگ تسک در حال اجرا باشد، رشته اصلی browser نمیتواند به کلیک کردن کاربر به عنوان ورودی پاسخ بدهد و لود شدن صفحه وب برای کاربر تا زمانیکه لانگ تسک به طور کامل اجرا نشود، مسدود شده یا اصطلاحا freeze می شود.

Time to Interactive (TTI)

Time to Interactive (TTI) معیاری است که دقیقاً متضاد معیار TBT تعریف می شود. زمانی که یک وب سایت به طور کامل و مداوم در دسترس باشد و هیچ گونه تأخیری در پاسخگویی و لود شدن صفحات آن دیده نشود، هیچ‌گونه TBT ندارد و در نتیجه تجربه کاربر نسبت به بازدید از این وبسایت کامل و بدون تاخیر است.

tti چیست؟

tti چیست؟

چرا معیار TBT مهم است؟

مهمترین معیارهایی که برای بهینه سازی یا SEO سایت مدنظر قرار می گیرند، شاخص هایی هستند که مورد توجه موتورهای جستجوی معتبری مثل گوگل قرار دارند. از آنجایی که طی سال های اخیر تعاملی بودن (Interactive) سایت ها مورد توجه ویژه گوگل قرار گرفته، ارزیابی معیار TBT نیز که رابطه مستقیمی با بهبود تجربه کاربر از تعامل با یک وب سایت دارد، اهمیت پیدا کرده است. در واقع می توان گفت بهینه بودن این شاخص، نقش کلیدی را در بهبود رنکینگ سایت در صفحات جستجو ایفا کرده و در سئو SEO سایت نیز موثر است.

معیار TBT

اهمیت TBT

معیار تی بی تی (TBT) برای یک سایت بهینه شده چقدر باید باشد؟

اگر سایتی به خوبی بهینه سازی شده باشد، معیار TBT به طور متوسط باید کمتر از ۳۰۰ میلی ثانیه باشد. معمولاً این مقدار متوسط با مجموع تمام لانگ تسک هایی که روی وب سایت اجرا می شود و مقایسه آن با ۱۰۰۰۰ وبسایت اولی که بهترین رتبه TBT را دارند، مشخص می شود.

از آنجاییکه نتایج ارزیابی TBT یکی از معیارهای مربوط به عملکرد وب سایت در گزارش فانوس دریایی لایت هاوس Lighthouse Reportگوگل است، به طور کلی بهینه بودن معیار TBT طبق نتایج این گزارش در محدوده های زیر سنجیده می‌شود:

 • تی بی تی خوب یا سبز در گزارش فانوس دریایی لایت هاوس Lighthouse Report:

بین ۰ تا ۳۰۰ میلی ثانیه

 • تی بی تی متوسط یا نارنجی در گزارش فانوس دریایی لایت هاوس Lighthouse Report:

بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلی ثانیه

 • تی بی تی ضعیف یا قرمز در گزارش فانوس دریایی لایت هاوس Lighthouse Report:

بیش از ۶۰۰ میلی ثانیه

tbt برای یک سایت سئو شده چقدر باید باشد

TBT برای یک سایت بهینه شده چقدر باید باشد؟

این میزان تاثیر بسیار زیادی در رتبه ی سایت و سئو سایت دارد، چرا که در بخش Core Web Vitals در وبمستر گوگل قابل مشاهده میباشد.

تی بی تی سایت

روش ارزیابی تی بی تی

معیار تی بی تی (TBT) چگونه ارزیابی می شود؟

برای سنجش و ارزیابی معیار تی بی تی (TBT) می توان از شبیه سازهای سرعت صفحه وب سایت یا Page Speed simulators استفاده کرد .ابزارهای بسیار زیادی وجود دارند که ارزیابی و محاسبه TBT را انجام می دهند که پرکاربرد ترین آنها عبارتند از:

 • Lighthouse
 • Chrome DevTools
 • WebPageTest
 • GTMetrix
 • SpeedCurve
 • Pingdom
 • Puppeteer

با چه ابزارهایی می توان دلیل بالا بودن معیار تی بی تی (TBT) یک وب سایت را تشخیص داد؟

ابزار های تشخیص tbt

ابزار تشخیص tbt

برای این که بتوان TBT یک وب سایت را بهینه کرد، ابتدا باید دلایل تاخیر و در حقیقت لانگ تسک هایی که موجب تأخیر پیدا کردن فرایند لودینگ وب پیج ها می شوند را تشخیص داد. برای این کار می‌توان از ابزارهایی مثل Chrome DevTools استفاده کرد.

زمانی که با این ابزار ،صفحات وب سایت مورد بررسی قرار می گیرد، لانگ تسک هایی ک رشته اصلی browser را به انحصار خود دراورده اند، به رنگ قرمز نشان داده می‌شوند و به این ترتیب می توان با کلیک کردن روی هر لانگ تسک و مشاهده بخش“Bottom Up” دلیل بالا بودن تی بی تی را مشاهده کرد.

چگونه معیار تی بی تی (TBT) وبسایت را بهینه کنیم؟

بعد از اینکه با استفاده از ابزارهای مناسب، لانگ تسک ها یا اسکریپت هایی که موجب تاخیر در لود شدن وب پیج و پاسخگویی به کاربر می شوند، مشخص شد باید بلاک کد هایی که این لانگ تست ها را به وجود آورده اند، اصلاح شوند تا معیار TBT تا حد ممکن بهینه شود.

برای بهینه سازی بلاک کد ها می توان از یکی از روشهای زیر بهره گرفت:

  • کاهش تعداد درخواست های اسکریپت های سایت

جهت بهینه سازی معیار tbt می توانید تعداد اسکریپت های غیرضروری شخص ثالث را به حداقل برسانید تا از ایجاد ترافیک یا لاین تسک هایی که موجب تاخیر در زمان لود شدن صفحه وب سایت شما می شود، جلوگیری کنید.

 • کاهش سایز اسکریپت های سایت

کاهش سایز اسکریپت های شخص ثالث عامل دیگری است که در بهینه سازی معیار TBT نقش دارد. از آنجایی که شما دسترسی مجاز برای کنترل کد های شخص ثالث را ندارید باید برای کاهش سایز این اسکریپت ها از طریق روش های مختلفی مثل توییتر یا ارسال ایمیل و غیره با مالکین آنها، ارتباط برقرار کرده و از آنها بخواهید که بخش‌های غیرضروری را حذف کنند تا سایز اسکریپت کاهش پیدا کند.

روش بهینه سازی tbt سایت

روش بهینه کردن tbt سایت

 • به حداقل رساندن وظایف(task) رشته اصلی در browser یا dome

رشته اصلی Main Thread، همان پردازشگر browser است که می‌تواند داده های مختلفی را که در وب پیج شما وجود دارد، از جمله اسکریپت ها استایل و لیوت، Parse HTML & CSS و سایر موارد را پردازش کند. به منظور بهینه سازی معیار تی بی تی (TBT) شما ابتدا باید با ابزارهایی مانند Chrome DevTools، بخشهای درحال کار رشته اصلی Main Thread Work Sections را بررسی کرده و تسک هایی که انجام آنها بیش از ۵۰ میلی ثانیه طول کشیده است را بهینه سازی کنید.

علاوه بر موارد ذکر شده، راه حل های دیگری نیز وجود دارد که می تواند به شما در بهینه سازی معیار تی بی تی (TBT) و بهبود تجربه کاربر از مشاهده و ورود به صفحات وب سایت کمک کند، از جمله:

 • پاک سازی کدهای جاوا اسکریپت و css بلا استفاده
 • فشرده سازی فایل های جاوا اسکریپت و css
 • اجرای کد اسپلیتینگ (Spliting code) برای Asset های جاوا اسکریپت

جمع بندی در مورد تی بی تی سایت

همانطور که اشاره کردیم، ارزیابی و بهینه سازی معیار تی بی تی (TBT) به منظور بهبود تجربه کاربر از بازدید صفحات وب سایت شما تاثیر بسزایی دارد. این معیار زمان لود شدن و پاسخگویی صفحات وب سایت شما را نسبت به کلیک کاربر نشان می دهد. هرچقدر این زمان کوتاهتر باشد، وب سایت شما سریعتر برای کاربر نمایش داده شده و رضایت او را به همراه خواهد داشت.

معیار TBT در رتبه بندی صفحات وب سایت در گوگل نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین شما باید سعی کنید با کاهش لانگ تسک هایی که رشته اصلی browser را به انحصار خود در می آورند، این معیار را بهینه کنید.

این نوشته tbt چیست؟ نقش tbt در سئو سایت برای اولین بار ظاهر می شود در سئو ، سئو سایت.

سئو ایران

درباره ی sahifa

مطلب پیشنهادی

مدیریت پیج اینستاگرام

مدیریت پیج اینستاگرام قطعا اینستاگرام بهترین جا برای معرفی خدمات و محصولات شماست. (با اختلاف زیاد) اما اینکه شما در اینستاگرام فقط یه پیج داشته باشین مهم نیست! مهم اینه که اون پیج داخلش چه کارهایی انج..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.