اقتصادی

استاندار قزوین: جاده ابریشم الگوی موفق اقتصادی است

استاندار قزوین گفت: الگوی فاخر جاده ابریشم به‌عنوان نمونه موفق اقتصادی در سده پیشین است، برگزاری اجلاس راه ابریشم فرصتی مناسب در جهت بازسازی این الگوی موفق را فراهم آمده است.

 

به گزارش ایسنا، فریدون همتی در اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم که امروز در شبستان امام علی(ع) مسجدالنبی(ص) شهر قزوین برگزار شد، اظهار کرد: جاده ابریشم از دیرباز محلی برای گردهمایی بر اساس منابع و منافع مشترک بوده است، تمرکز بر توانمندی و بهره‌مندی از توان علمی و فنی ازجمله فرصت‌های ارزشمندی اقتصادی و فرهنگی این جاده است.

وی افزود: جاده ابریشم از دیرباز دارای اهمیت در تعاملات منسجم بین شهرها بوده و راهی برای توسعه اقتصادی و تبادلات فرهنگی محسوب می‌شد، الگوی فاخر و کهن شبکه شهری جاده ابریشم به‌عنوان یکی از نمونه‌های موفق مبادلات اقتصادی و فرهنگی در طول سده‌های پیشین فرصت مغتنمی در بازآفرینی شهرها و بهره‌برداری از مزایای همه‌جانبه شهرها بوده است.

استاندار یادآور شد: تاریخ جاده ابریشم پیوند صلح و دوستی باهدف توسعه اقتصادی در شهرهای مختلف بوده است، در جاده ابریشم شهرهایی با امتیازات هم‌افزایی علمی، تبادل علمیِ غنی، باقابلیت اقتصادی و متنوع در کنار هم گردآمده تا زمینه برای معرفی ظرفیت‌های بالقوه هر شهر و تخصصی کردن فعالیت‌ها فراهم شود.

وی تصریح کرد: در این میان هر شهر با توجه به ظرفیت و توان اقتصادی و فرهنگی عهده‌دار تولیدات فرهنگی خاصی شده است و از تولیدات سایر شهرها بهره‌مند می‌شوند تا بر این اساس زمینه برای توسعه اقتصادی شهرها ایجاد و کیفیت مدیریت شهرها امکان‌پذیر شود.

همتی اظهار کرد: کشور ایران از گذشته تاکنون به دلیل موقعیت توانمندی تولیدی و بازرگانی نقطه عطف تأثیرگذاری غرب و شرق در شبکه جاده ابریشم بوده است، قرار گرفتن ایران در جاده ابریشم، نقطه اتصال مبدأ و مقصد بوده و حائز اهمیت است.

 

وی یادآور شد: استان قزوین نیز در این میان توانسته است به‌عنوان نقطه ثقل در سطح فراملی خود را معرفی کند، با توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایی که قزوین در بخش‌های مختلف فرهنگی و کثرت منابع فرهنگی و دارا بودن تمدن دیرینه دارد، امروز می‌تواند نقش کلیدی در جاده ابریشم داشته باشد.

 

منبع خبرگزاری ایسنا

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا