علمی و فناوری

بهره گیری “دروازه ماه” ناسا از بازوی رباتیک آژانس فضایی کانادا

ناسا اعلام کرد ایستگاه مداری کره ماه موسوم به “دروازه ماه” از قطعات رباتیک ساخت کانادا استفاده خواهد کرد که با بازوی رباتیک پیشرفته کانادایی به نام “Canadarm3” آغاز می شود.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، ناسا امروز اعلام کرد که ایستگاه فضایی آینده ناسا موسوم به “دروازه ماه” یا “دروازه قمری”(Lunar Gateway) در مدار ماه که به عنوان بخشی از برنامه بازگشت به ماه ناسا موسوم به “آرتمیس”(Artemis) به دور ماه خواهد چرخید​​، با قطعات و ابزار رباتیک ساخته “آژانس فضایی کانادا”(CSA) مجهز می شود.

 

ناسا در این همکاری برای تحقق برنامه “آرتمیس” که اولین برنامه مهم ناسا برای بازگرداندن فضانوردان خود به کره ماه پس از بیش از نیم قرن است، قصد دارد از آژانس فضایی کانادا(CSA) کمک بگیرد و این آژانس فضایی در اولین گام، اقدام به ساخت و توسعه نسل جدید از بازوهای رباتیک به نام “Canadarm3” خواهد کرد که بتواند به بسیاری از قسمت های بیرونی “دروازه ماه” دست یابد و برای فضانوردان راهی آسان برای انجام تعمیرات فراهم کند.

 

علاوه بر این، ناسا می گوید آژانس فضایی کانادا رابط های رباتیک را برای ماژول های “دروازه ماه” خواهد ساخت که به نصب دو ابزار علمی اول این ایستگاه کمک می کند.

 

آژانس فضایی کانادا قصد دارد بازوی رباتیک “Candarm3” را از طریق یک پرواز فضایی تدارکاتی تجاری در سال 2026 به “دروازه ماه” تحویل دهد. این محموله به احتمال زیاد توسط شرکت فضایی “اسپیس ایکس”(SpaceX) انجام خواهد شد، زیرا ناسا در ماه مارس اعلام کرد که حمل و نقل محموله ها و تجهیزات مهم خود را به این شرکت می سپارد.

 

“کتی لودرز” مدیر ناسا در امور اکتشاف و عملیات انسانی گفت: “دروازه ماه” حضور پرقدرت، پایدار و سرانجام دائمی انسان را در سطح ماه امکان پذیر می سازد، جایی که ما می توانیم بسیاری از مهارت ها، عملیات و فناوری های اصلی برای مأموریت های آینده انسان در مریخ را تمرین کنیم.

 

منبع خبرگزاری ایسنا

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا